Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2021

Μερικές ημερομηνίες στέκουν στην ιστορία των λαών ορόσημα, φωτεινοί σταθμοί. Πλήθος τέτοιες ημερομηνίες και στην ελληνική Ιστορία. Τέτοια είναι και η 28η Οκτωβρίου 1940.

Ένα έπος γραμμένο με αίμα. Την ημέρα εκείνη η Ελλάδα πήρε την απόφαση να υπερασπιστεί όχι μόνο την ελευθερία της αλλά και την ελευθερία ολόκληρου του κόσμου.

Τη νίκη την κέρδισαν όλοι οι Έλληνες. Το ΟΧΙ του ’40 δεν ανήκει σε κανέναν ατομικά. Ανήκει στο Έθνος των Ελλήνων που όταν είναι ενωμένο μεγαλουργεί. Όλοι έδωσαν κάτι από τον εαυτό τους ή τον ίδιο τους τον εαυτό!

Γι’ αυτό οφείλουμε τιμή και ευγνωμοσύνη σε όλους. Στους γενναίους φαντάρους μας, στους άντρες του πολεμικού ναυτικού αλλά και στους αεροπόρους, στις γυναίκες της Πίνδου, στις εθελόντριες νοσοκόμες, στα παιδιά και τους εφήβους, στους άγνωστους μαχητές.

Σε όλους αυτούς τους προγόνους μας αφιερώσαμε τη γιορτή που έγινε στο σχολείο μας σήμερα, Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε κατά τμήματα λόγω της εφαρμογής των μέτρων προστασίας από τον Covid. Απαγγέλθηκαν ποιήματα, ακούστηκαν εορταστικά τραγούδια και έγινε αναφορά στα γεγονότα του έπους του 1940. Ο εορτασμός συμπληρώθηκε με την απονομή Αριστείων και Βραβείων προόδου στους μαθητές και μαθήτριες που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος και με τον ορισμό της σημαιοφόρου και των παραστατών.