Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2021

ΜΗΝΥΜΑ

Πάντα να πολεμάς και ν΄αντιστέκεσαι,

κι ας μένεις μόνος.

Μονάχος έρημος γαλήνιος,

να πολεμάς για το καλό του ανθρώπου.

Και στους πολλούς, στους λίγους, ν΄ αντιστέκεσαι

κρατώντας την ψυχή σου φλεγόμενη βάτο

για φως, πάντα για φως, για το καλό του Ανθρώπου……

Ι.Π.ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑΣ

Κάθε Νοέμβρη, ο νους και η καρδιά μας είναι εκεί, στο Πολυτεχνείο, στην εξέγερση των φοιτητών, της νεολαίας και ολόκληρου του ελληνικού λαού κατά της χουντικής τυραννίας, το Νοέμβριο του 1973. Το Πολυτεχνείο ήταν η κορυφαία εκδήλωση της επτάχρονης αντιχουντικής πάλης και μία από τις εξέχουσες στιγμές των αγώνων του λαού και της νεολαίας. Με αυτές τις σκέψεις τιμήσαμε και φέτος την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου και όσων συστρατεύτηκαν μαζί τους το Νοέμβριο του 1973 για την ανατροπή της δικτατορίας. Λόγω των μέτρων που λαμβάνονται για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, οι εορταστικές εκδηλώσεις έγιναν σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για λόγους δημόσιας υγείας (υποχρεωτική χρήση μάσκας, τήρηση αποστάσεων) και ανά τμήμα.

Αρχικά διαβάστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και κείμενα για τις πολιτικές έννοιες πραξικόπημα, χούντα και δικτατορία. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν οπτικοακουστικό υλικό που σχετίζεται με τα γεγονότα και ανάγνωσαν ποιητικά και πεζά κείμενα εμπνευσμένα από τον αντιδιδακτορικό αγώνα και τις θυσίες του ελληνικού λαού.

Αυτό που επιδιώχθηκε να αποσαφηνιστεί στους μαθητές μας, ήταν ότι το Πολυτεχνείο ανήκει σε όλους τους Έλληνες. Ήταν αγώνας καθολικός, αντιστασιακός, αγώνας υπέρ της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας. Γι΄ αυτό αν θέλουμε η 17η Νοεμβρίου να διατηρήσει το περιεχόμενό της, πρέπει να γίνει μέρα διδαχής, περισυλλογής και θύμησης.