Εορτή των Τριών Ιεραρχών 2022

Στις 30 του Γενάρη η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών. Η γιορτή τους λέγεται και Γιορτή των Γραμμάτων, γιατί και οι τρεις Ιεράρχες, o Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος ήταν μεγάλοι Δάσκαλοι και Πατέρες της Εκκλησίας.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις στο σχολείο μας για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα, πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022, τηρώντας τα ισχύοντα υγειονομικά μέτρα για την προστασία από τον Covid-19.

Σε κάθε τμήμα έγινε παρουσίαση της ζωής και του έργου των Τριών Ιεραρχών με τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού και συζητήθηκαν τα διαχρονικά μηνύματα που μας άφησαν παρακαταθήκη.

Την Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022, αντιπροσωπεία μαθητών του σχολείου, ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες, παρέστησαν στον εκκλησιασμό στον καθεδρικό Ιερό Ναό του Αγίου Αποστόλου Παύλου.

Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης. Τι κι αν πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που έζησαν: Το παράδειγμά τους είναι πάντα νέο, πάντα φωτεινό για να μας δείχνει το δρόμο.