Εργασία Α1α & Α5α: Η Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Τα κόμικς εδώ και πολλά χρόνια κρατάνε συντροφιά μικρούς και μεγάλους και είναι ιδιαίτερα δημοφιλή και αγαπητά στα παιδιά.

Τα ψηφιακά κόμικς συνδυάζουν την εικαστική έκφραση των κόμικς με την χρήση των υπολογιστών, των πολυμέσων και του Διαδικτύου.

Μέσα από τη δημιουργία κόμικς οι μαθητές των τμημάτων Α1α και Α5α στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής υλοποιήσανε δραστηριότητες που είχαν ως θέμα Τους Κινδύνους του Διαδικτύου και κατ? επέκταση την πλοήγηση σε αυτό με ασφάλεια.

Σκοπός ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν καλύτερα τους κινδύνους που παραμονεύουν στο Διαδίκτυο, και να αναπτύξουν δεξιότητες αντιμετώπισής των.

Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες επέλεξαν τον κίνδυνο του Διαδικτύου που τους ενδιέφερε και στη συνέχεια άφησαν τη φαντασία τους να δημιουργήσει το σενάριο, το σκηνικό, τους πρωταγωνιστές και τους διαλόγους που θα αντάλλασσαν.

Για να αποτυπωθεί η δημιουργική σκέψη και η φαντασία των παιδιών χρησιμοποιήθηκε το Web 2.0 εργαλείο Pixton.

Στο τέλος έγινε μία τελική ένωση όλων των κόμικς των δύο τμημάτων και φτιάχτηκε ένα comicbook που μπορείτε να το απολαύσετε.