Εργασία Α2α & Α4β: Προστασία Λογισμικού

Τα κόμικς εδώ και πολλά χρόνια κρατάνε συντροφιά μικρούς και μεγάλους και είναι ιδιαίτερα δημοφιλή και αγαπητά στα παιδιά.

Τα ψηφιακά κόμικς συνδυάζουν την εικαστική έκφραση των κόμικς με την χρήση των υπολογιστών, των πολυμέσων και του Διαδικτύου.

Μέσα από τη δημιουργία κόμικς οι μαθητές των τμημάτων Α2α και Α4β στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής υλοποιήσανε δραστηριότητες που είχαν ως θέμα την Προστασία Λογισμικού.

Σκοπός ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν την αναγκαιότητα διασφάλισης των δεδομένων, που φυλάσσονται στον υπολογιστή και τους τρόπους προστασίας των.

Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες επέλεξαν το θέμα που τους κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον και στη συνέχεια άφησαν τη φαντασία τους να δημιουργήσει το σενάριο, το σκηνικό, τους πρωταγωνιστές και τους διαλόγους που θα αντάλλασσαν.

Για να αποτυπωθεί η δημιουργική σκέψη και η φαντασία των παιδιών χρησιμοποιήθηκε το Web 2.0 εργαλείο Pixton.

Στο τέλος έγινε μία τελική ένωση όλων των κόμικς των δύο τμημάτων και φτιάχτηκε ένα comic book που μπορείτε να το απολαύσετε.