1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός "Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον"

afisaΤο σχολείο μας συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα - διαγωνισμό "Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον" που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών και το Υπουργείο Εσωτερικών (πρώην Υπουργείο Μακεδονίας και Θράκης).

Μία ομάδα μαθητών της Β' τάξης -απόγονοι Ποντίων προσφύγων- με την καθοδήγηση των καθηγητριών Νταβέλα Αναστασίας και Τοραμανίδου Μαριάνθης θέλησαν να γνωρίσουν περισσότερα για την καταγωγή των παππούδων τους και γενικότερα για τον Ποντιακό Ελληνισμό, την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στη ανάπτυξη της Ελλάδας.

Αποφάσισαν να ασχοληθεί ο καθένας με ένα θέμα - άρθρο και να δημιουργήσουν μία σχολική εφημερίδα με τίτλο "ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΝΤΟΥ" με την οποία και συμμετέχουν στον διαγωνισμό.

Καλή επιτυχία!