3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός "Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον"

afisa

Για 2η χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα - διαγωνισμό "Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον" που συνδιοργανώνεται τα τελευταία χρόνια από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Σερρών, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του ΥΠ.Π.Ε.Θ., το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και με την υποστήριξη του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.

Μαθητές της Α' τάξης, τέταρτης και πέμπτης γενιάς πρόσφυγες, από τα μέρη του Πόντου είχαν την ευκαιρία μέσα από το πρόγραμμα (που εντάχθηκε στα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων) να γνωρίσουν περισσότερα για την καταγωγή τους και γενικότερα για τον Ποντιακό Ελληνισμό.

Τα θέματα με τα οποία ασχολήθηκαν τα συνταίριαξαν με άξονα τον χρόνο και δημιούργησαν έντυπο - εφημερίδα με τον ίδιο τίτλο (του προηγούμενου εντύπου) "ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΝΤΟΥ" με το οποίο συμμετέχουν στον διαγωνισμό. Το έντυπο είναι αφιερωμένο στα "100 Χρόνια Μνήμης" από τη Γενοκτονία του Πόντου που τιμάται φέτος τον Μάιο.

Η χαρά της δημιουργίας, της συμμετοχής και της ενασχόλησης με κάτι διαφορετικό από το Ωρολόγιο Πρόγραμμα είναι το κέρδος.

Καλή επιτυχία!