Πανελλήνιος Ραδιοφωνικός Διαγωνισμός "Κάν' το ν’ ακουστεί!" 2023

kanto na akoustei 2023Το σχολείο μας και φέτος έλαβε μέρος στον Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού ηχητικού Μηνύματος «Καν’ το ν’ ακουστεί 2023» με θέμα: «Η νέα γενιά για την Ειρήνη - Youth for Peace».

Ομάδες μαθητών της Α’ και Γ’ τάξης δημιούργησαν δύο ηχητικά μηνύματα. Της Α’ τάξης επέλεξαν ως τίτλο «Καρδιακή Ειρήνη» και της Γ’ τάξης «Άρωμα ειρήνης». Μέσα από τα δύο ηχητικά μηνύματα τα παιδιά προσπάθησαν, με την καθοδήγηση του καθηγητή τους κ. Χατζηηλία Παύλου, να αναδείξουν την ομορφιά και τα πλεονεκτήματα της ειρήνης. Μιας ειρήνης που πηγάζει πρώτα από τη συμφιλίωση με τον εαυτό τους, στη συνέχεια από τη συμφιλίωση με το ευρύτερο κοινωνικό τους περίγυρο και τέλος από την επιθυμία όλων των λαών της γης μας. Αν η νέα γενιά σήμερα κατορθώσει να αντιμετωπίσει την εχθρότητα και να καλλιεργήσει τη συμφιλίωση, δημιουργεί την προϋπόθεση για ειρήνη στο μέλλον.

Καλή επιτυχία σε όλους!!!

Προσεχώς θα έχετε την δυνατότητα να ακούσετε τα ηχητικά μηνύματα ΕΔΩ.