4ος Διαγωνισμός ορθογραφίας στην Αγγλική γλώσσα (Spelling Bee)

Το σχολείο μας πήρε μέρος στον 4ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας στην Αγγλική Γλώσσα (Spelling Bee) 2023 που διοργάνωσε η ΕνΕΑΓΚ (Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας), και συμμετείχαμε και στις δύο φάσεις.

Στις 8 Φεβρουαρίου, ημέρα Τετάρτη και σε χώρους του σχολείου, έγινε η πρώτη φάση για την οποία δήλωσαν ενδιαφέρον 69 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου (38 αγόρια, 31 κορίτσια). Η δοκιμασία ήταν γραπτή με είκοσι (20) λέξεις που εκφωνήθηκαν 2 φορές μαζί με τον ορισμό τους στα Αγγλικά χωρίς μετάφραση ή άλλη διευκρίνιση. Αφού αξιολογήθηκαν τα απαντητικά φύλλα, στείλαμε τα ονόματα όσων πέτυχαν βαθμολογία ίση και μεγαλύτερη από 50% (δηλαδή τουλάχιστον 10 λέξεις ορθογραφικά σωστές) που από το σχολείο μας ήταν 9 μαθητές, στην ΕνΕΑΓΚ όπου προχώρησαν στην καταμέτρηση των αποτελεσμάτων και στις 13 Φεβρουαρίου ανακοινώθηκαν τα 30 ονόματα (+ όσους και όσες ισοβάθμησαν στην τελευταία θέση) όλων των σχολείων που πήραν μέρος.

Στην τελική φάση, προκρίθηκαν 4 μαθητές του σχολείου μας για να διαγωνιστούν. Την Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου, στις 10.30 π.μ. στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας «Βασίλης Βασιλικός», οι 35 επιτυχόντες όλων των σχολείων διαγωνίστηκαν προφορικά στην ορθογραφία αγγλικών λέξεων κλιμακωτής δυσκολίας όπου δινόταν και ο ορισμός.