9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας: «ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ@PIERCE 2023»

skitsofreneia2023Μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας: «ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ@PIERCE 2023» με θέμα: «Άνθρωπος και Ζώα». Ο Διαγωνισμός οργανώνεται από το Pierce–Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος και τελεί υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β ́ Αθήνας.

Η συμμετοχή στο συγκεκριμένο διαγωνισμό αποφασίστηκε μετά από συζήτηση που έγινε μέσα στην τάξη σχετικά με τη σχέση του ανθρώπου με τα ζώα κι αφόρμηση αποτέλεσε κυρίως το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας, που πραγματεύεται σχετικά το εν λόγω θέμα. Έτσι οι μαθητές λειτουργώντας ομαδικά, προσπάθησαν να αποτυπώσουν τα συναισθήματά τους πάνω στο θέμα και να γίνουν οι ίδιοι δημιουργοί, αξιοποιώντας τα οφέλη της ομαδοσυνεργατικής μάθησης και ξεδιπλώνοντας το ταλέντο και τις δημιουργικές τους ικανότητες. Οι μαθητές εργάστηκαν άλλοι ατομικά και άλλοι ομαδικά και δημιούργησαν εννέα (9) σκίτσα και ένα (1) κόμικς.

Καλή επιτυχία σε όλους!