Πληροφορική

Εργασίες Α' τάξης

Το σχολείο μας συμμετέχει για δεύτερη φορά στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» το οποίο έχει ως στόχο να ενεργοποιήσει τους μαθητές, με στοχευμένες βιωματικές δράσεις που αφορούν την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας καθ’ όλη τη σχολική χρονιά άκουσαν, συζήτησαν και έθεσαν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους, σχετικά με τους κινδύνους και την ασφάλεια του Διαδικτύου. Στο τέλος κλήθηκαν και υλοποίησαν συνεργατικά εργασίες, συννεφόλεξα, για να αποτυπώσουν τους σημαντικότερους κινδύνους που συναντούν καθημερινά. Για τη δημιουργία των συννεφόλεξων οι μαθητές χρησιμοποίησαν το WordArt, ένα εργαλείο Web 2.0.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό με τα συννεφόλεξα.

Εργασίες Β' τάξης

fake newsΤο σχολείο μας συμμετέχει για δεύτερη φορά στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» το οποίο έχει ως στόχο να ενεργοποιήσει στο βέλτιστο βαθμό τους μαθητές καθ’ όλη τη σχολική χρονιά, για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Οι μαθητές της Β’ τάξης ασχολήθηκαν με την παραπληροφόρηση και τα fake news και θέλησαν να στείλουν και αυτοί το δικό τους μήνυμα για τους κινδύνους της παραπληροφόρησης. Επέλεξαν να γίνει αυτό με τη δημιουργία video - σποτ, που είναι αγαπητό και φιλικό στα παιδιά και εύκολα μπορεί να το διαμοιραστεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Ταυτόχρονα η μάθηση γίνεται πιο βιωματική και πιο ενδιαφέρουσα.

Ακολουθεί το βίντεο – σποτ.