Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα 2017

Στα πλαίσια του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι, διεξήχθησαν οι αγώνες στις 4 και 5 Μαρτίου 2017.

Το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017 έγιναν οι ομαδικοί αγώνες Σκάκι του Νομού και ανάμεσα σε οκτώ Γυμνάσια το σχολείο μας κατέλαβε τη 2η θέση συνεχίζοντας την μεγάλη παράδοση που έχει το γυμνάσιο μας σε αυτό το πνευματικό άθλημα.

Να σημειωθεί ότι το Σχολείο μας αναγκάσθηκε να παίξει χωρίς μία σκακιέρα (έλειπε το κορίτσι), γεγονός που κάνει την επιτυχία των παιδιών ακόμα μεγαλύτερη! Τα παιδιά που πήραν μέρος ήταν ο Σωκράτης Κυριακίδης, Αναστάσιος Κυριακίδης, Κωνσταντίνος Κουτσίδης και Τριαντάφυλλος Σταμίδης.

Την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκαν οι Σχολικοί Αγώνες Σκάκι Νομού Καβάλας σε ατομικό επίπεδο. Τα παιδιά έδωσαν 7 αγώνες (4 το πρωί-3 το απόγευμα) αγωνιζόμενοι ανά τάξη. Στην Α' Γυμνασίου το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τον Αναστάσιο Κυριακίδη ο οποίος κατέλαβε την πρώτη θέση. Στη Β' Γυμνασίου ο Τριαντάφυλλος Σταμίδης βγήκε επίσης πρώτος. Συγχαρητήρια παιδιά και καλή επιτυχία στους Περιφερειακούς Αγώνες.