Βράβευση στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό

19 μαθήτριες και μαθητές της Β' τάξης του σχολείου μας παραβρέθηκαν στην εκδήλωση βράβευσης των μαθητικών δημιουργιών που διακρίθηκαν στο 3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον". εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019.

Η συγκεκριμένη ομάδα με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Ακιόζογλου Αναστασία, Νταβέλα Αναστασία και Τοραμανίδου Μαριάνθη κατά την σχολική χρονιά 2018-19 υλοποίησαν το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την Unesco) πρόγραμμα και συμμετείχαν στον διαγωνισμό που οργανώθηκε από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας - Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του ΥΠΑΙΘ. Κατάφεραν να αποσπάσουν το 1ο βραβείο στην κατηγορία "Εφημερίδες" με την δική τους εφημερίδα "Μνήμες Πόντου".

Με αυτή την όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία έληξε το ταξίδι τους στον χρόνο και τον χώρο που έζησαν την προηγούμενη χρονιά.