Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Ξάνθη 2016

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την καθιερωμένη ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην πόλη της Ξάνθης την Πέμπτη 21 Απριλίου 2016.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής είχαν τη ευκαιρία οι μαθητές της Α' και Β' τάξης να επισκεφτούν το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης και τη Δημοτική Πινακοθήκη ενώ οι μαθητές της Γ' τάξης να επισκεφτούν ένα από τα πιο περίεργα μουσεία της Ελλάδας «Το Σπίτι της Σκιάς». Στην συνέχεια περπάτησαν και ξεναγήθηκαν στα στενά σοκάκια της Παλιάς Πόλης θαυμάζοντας τα παλιά διατηρητέα αρχοντικά.

Στην ελεύθερη ώρα τους επισκέφτηκαν το κέντρο της πόλης, το Ρολόι της Κεντρικής πλατείας και συνέχισαν τη βόλτα τους στους εμπορικούς δρόμους της Ξάνθης απολαμβάνοντας γεύσεις υπέροχες και ξεχωριστές.

Αποχαιρετήσαμε την «πόλη με τα χίλια χρώματα», όπως την έχουν ονομάσει, με τις καλύτερες αναμνήσεις.