Δράση ΚΠΕ Φιλίππων "Διαβάζω την πόλη μου" 2018

Την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018 μαθητές περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας με συνοδούς τις καθηγήτριες Ακιόζογλου Αναστασία, Νταβέλα Αναστασία, Τοραμανίδου Μαριάνθη, συμμετείχαν στη δράση του ΚΠΕ Φιλίππων που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Δήμο Καβάλας, την Δ/θμια Δ/νση Καβάλας, την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο: "Διαβάζω την πόλη μου".

Οι μαθητές έλαβαν μέρος ως μικροί πολίτες σε συμμετοχικές δραστηριότητες επαναπροσδιορισμού του δημόσιου χώρου. Η ομάδα μας συναντήθηκε στην Πλατεία Ελευθερίας όπου της δόθηκε υλικό με στόχο την αναγνωριστική προσέγγιση τους με το θέμα, την ερμηνεία και την κατανόηση των πληροφοριακών δεδομένων. Με το ρόλο του ερευνητή αλλά και την ευαισθητοποίηση ενός μικρού πολίτη είδαν το χώρο του χθες με τα μάτια του σήμερα και ονειρεύτηκαν τον χώρο του αύριο.

Μετά την καταγραφή των απαραίτητων πληροφοριών οδηγηθήκαμε στη Δημοτική Καπναποθήκη όπου έγινε η τελική επεξεργασία των δεδομένων και ακολούθησε η παρουσίαση στην ολομέλεια των σχολείων.